CO JE ZE ZÁKONA MONITORING A LOV RYB

MONITORING :

Monitoring ve vodním prostředí je činnost, která se provádí za použití zvolené šetrné techniky ke kontrole rybích druhů a ostatních živočichů a organismů za účelem kontroly a zjištění stavu biodiverzity  a rovnováhy všech druhů v určitém svěřeném prostředí na základě právního vztahu k lokalitě, pro kterou je stanoven rozsah činnosti dle stanoveného Řádu a uzavřené smlouvy. Pro tuto činnost k monitoringu je fyzickým osobám vydáváno povolení. Bez vydaného povolení je tato činnost posuzována jako neoprávněné chytání ryb.

PŘI MONITORINGU JE LOV  A  PŘIVLASTŇOVÁNÍ SI RYB ZAKÁZÁNO !

 

LOV RYB :

Lov ryb je činnost, která vychází ze zákona č. 99/2004 Sb., Zákona o rybářství . Lov, ale také plánovitý chov, ochrana a přisvojování si ryb je výkon rybářského práva dle §2 písmene f) dle tohoto zákona. Toto právo lze vykonávat pouze v rybářských revírech dle §6 odst.1, kdy revírem je povrchová voda o výměře nejméně 500 m2 vyhlášená jako revír orgánem státní správy v rybářství, kterým je zpravidla Krajský úřad, nebo příslušné ministerstvo ČR dle §2 písmene e) Zákona o rybářství.

Vyjímku upravuje §3 odst. 2 tohoto zákona , podle které lze na udici lovit v rybníkářství, tedy na rybníce, kde se rybníkářsky hospodaří.

 LOV RYB A VÝKON RYBÁŘSKÉHO PRÁVA NA JINÝCH LOKALITÁCH, KTERÉ NEJSOU RYBÁŘSKÝM REVÍREM,

 JE ZE ZÁKONA ZAKÁZÁNO ! 

 Podle zákona č. 99/ 2004 Sb., dle § 30 písmeno i)  Zákona o rybářství se dopouští každá fyzická osoba přestupku tím, že neoprávněně chytá ryby. Rybářský lístek neopravňuje fyzickou osobu k činnosti a výkonu rybářského práva na lokalitách, které nejsou určeny jako revír ( dle §6 odst.1 Zákona o rybářství )  k lovu ryb a bez povolení k činnosti se dopouští tak stejného přestupku, že neoprávněně chytá ryby,  tak stejně jako fyzická osoba, která rybářský lístek nevlastní a nebo vykonává činnost, pro kterou nemá vydáno povolení.      

 ( Zdroj : Judikatura a právní předpisy ČR )

 

Rybolov, lov a techniky lovu

Rybolov je odchyt ryb z tekoucích vod, jezer, umělých nádrží (rybníků, přehrad) a moří. Pojem zahrnuje dvě odlišné činnosti:

· hospodářské výlovy - při nich se odchyt provádí pomocí sítí, případně i elektrického proudu

· sportovní aktivity - také označované termínem rybaření; zde se pro lov ryb používají udice s nástrahou

V České republice se za účelem rybolovu vedle přirozených vodních toků, řek a potoků, využívají především menší i rozsáhlejší umĕlé vodní nadrže – rybníky, jejichž budovaní má v této zemi tradici již nĕkolika stovek let. Celkový výnos tĕchto nádrží je často navyšován pravidelným či nárazovým přidáváním živin – přikrmováním. Nadmĕrné přikrmování může být ovšem příčinou destabilizace celého rybničního ekosystému. Ten nastává v okamžiku, kdy vlivem přesycení prostředí živinami v nádrži neúnosnĕ stoupne koncentrace fytoplanktonu – mikrosopických řas a cyanobaktérii (sinic). Tato sukcese může vést až k totálnímu kolapsu ekosystému, neboť nadmĕrná biomasa fytoplanktonu je zanedlouho schopna vyčerpat v nádrži veškerý dostupný kyslík nejen pro sebe, ale i pro veškerou ostatní vodní aerobní biotu.

 

Zdroj: www.wikipedia.cz